Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt

Strona główna

 
 

Co zrobić, gdy zaginął pies lub kot?

Porady jak skutecznie szukać zaginionego zwierzaka:

Przede wszystkim kiedy tylko zorientujesz się, że Twój zwierzak zaginął rozpocznij niezwłocznie poszukiwania. Jeśli poszukiwania w dzień nie przyniosą żadnych rezultatów - nie rezygnuj - późnym wieczorem chodź po okolicy i nawołuj. Zwierzak w dzień może się chować (strach), a w nocy szukać jedzenia. Jest wówczas znacznie ciszej, więc lepiej będzie słyszeć i pozna Twój głos.

Przygotuj ogłoszenie ze zdjęciem o zaginięciu podając w nim niezbędne informacje takie jak miejsce i datę zaginięcia, płeć, wiek, umaszczenie, rozmiar zwierzęcia, znaki szczególne, numer tatuażu lub numer chipa (jeśli go posiada). Podaj numer telefonu kontaktowego do siebie.

Odwiedzaj schronisko do którego trafiają psy z twojego miasta/gminy. Informacje, które to jest schronisko uzyskasz w gminie/mieście. Postaraj się to robić co najmniej trzy razy w tygodniu i szukaj pupila wśród przebywających tam zwierząt. Zostaw przygotowane wcześniej ogłoszenie i poproś pracowników schroniska, aby skontaktowali się z Tobą, gdy znajdą lub ktoś przywiezie do schroniska podobne zwierzę. Wpisz również zgłoszenie o zaginięciu w zeszycie „zwierzęta zagubione”. Pobyt w schronisku dla każdego zwierzaka to traumatyczne przeżycie. Nie pozwól więc, aby tam długo czekał na Ciebie.

W przypadku podejrzenia o kradzież sprawdź giełdy zoologiczne lub inne tego typu miejsca, niewykluczone, że tam prędzej, czy później trafi Twój pupil.

Porozwieszaj ogłoszenia w okolicy miejsca zamieszkania oraz w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.

Zamieść ogłoszenie o zaginięciu zwierzęcia na stronach internetowych posiadających dział zaginione/znalezione zwierzęta oraz w lokalnej prasie lub telewizji.

Zacznij przeglądać ogłoszenia dotyczące znalezionych zwierząt. Każdy opis pasujący nawet w 50% do opisu Twojego pupila sprawdź dzwoniąc pod wskazany numer.

Nie trać nadziei, zwierzęta czasami szczęśliwie odnajdują się nawet po dłuższym czasie.

Jak ułatwić znalezienie zwierzaka zanim jeszcze zaginie?

Wychodź na spacery z psem na smyczy.

Do obroży, którą zawsze nosi przyczep breloczek (do kupienia np. w sklepach z art. dla zwierząt), na którym będzie widoczne imię psa lub kota, nr telefonu właściciela i słowa Nagroda! – to mobilizuje.