Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt

Strona główna

 
 

Dlaczego warto adoptować zwierzaka ze schroniska?


  warto adoptować koty ze schroniska?

  dorosły kot nadaje się lepiej do adopcji niż mały kociak?

  Gdy zostajemy sami  - czyli, co zyskują osoby starsze adoptując psa ze schroniska?

Jesteśmy pełni podziwu i szacunku dla osób, które wybrały czworonożnego przyjaciela ze schroniska.

To wyzwanie i szlachetna misja, szczególnie jeśli ktoś przygarnie dorosłego już zwierzaka, staruszka czy też zwierzaka kalekiego, ułomnego.

To uratowanie jeszcze jednego życia, jak cennego życia dla Niego, dla nas i przyjaciół bezdomnych zwierząt.

Prawda jest taka, że tysiące zwierząt umiera w schroniskach z tęsknoty za człowiekiem bądź z powodu chorób często tam panujących. 

Wiele ze zwierząt przebywających w schroniskach to zwierzęta po przejściach, z nieznaną przeszłością, które mogą sprawiać na początku problemy. Należy się więc przygotować no to, iż pierwsze dni w naszym domu mogą być trudne zarówno dla nas jak i dla nich. To my wybraliśmy zwierzaka a nie on nas, więc dajmy mu czas, aby poznał swój nowy dom, poznał nas, pokochał a co najważniejsze, aby zrozumiał czego od niego oczekujemy. 

Czas, czas i tylko czas jest potrzebny aby zaczął nas rozumieć, sprostał naszym oczekiwaniom, aby zapomniał o całym bólu jakiego niejednokrotnie doświadczył z rąk człowieka.

Najważniejsza rzecz na jaką należy zwrócić uwagę, kiedy bierzemy zwierzaka ze schroniska, to stan jego zdrowia.

Czego powinniśmy wymagać od schroniska zabierając zwierzaka do domu?

 

Książeczki szczepień w której będą wpisane:

  wszystkie odbyte zabiegi operacyjne - kastracja itp.

  zabiegi pielęgnacyjne (odpchlenie, odrobaczanie)

  NAJWAŻNIEJSZE wpis (nalepka firmy) szczepienia p/chorobom wirusowym

  przebyte w schronisku choroby oraz zalecenia

Jeśli nie otrzymamy książeczki zdrowia zwierzaka oznacza to, że schronisko NIC nie zrobiło dla zwierzaka.

Pamiętajmy o jednym, że wiele schronisk nie ma wystarczających środków finansowych, aby zapewnić zwierzęciu prawidłową opiekę zdrowotna. Schroniska nie maja środków finansowych aby stosować drogie, najnowszej generacji  leki i preparaty nieodzowne i skuteczne przy leczeniu zwierząt, opiece profilaktycznej.

W wielu schroniskach również, szczególnie miejskich, nie pracują miłośnicy zwierząt. Pracują ludzie dla których praca w schronisku jest tylko źródłem dochodu. Los, życie, zdrowie zwierząt jest im po prostu obojętne - smutne ale prawdziwe.

Dlatego tez PIERWSZY KROK PO ADOPCJI zwierzaka schroniskowego, który powinien uczynić jego nowy opiekun  to WIZYTA u SWOJEGO ZAUFANEGO LEKARZA WETERYNARII, aby ten zbadał i ocenił jego FAKTYCZNY stan zdrowia, jak również potwierdził, czy oby na pewno zwierzak był kastrowany.

Jakiekolwiek zmiany w zachowaniu zwierzaka, w okresie pierwszych dwóch tygodni: apatia, luźne stolce, odmowa jedzenia powinny być sygnałem, że może zaczyna chorować.

Pamiętajmy też, że zmiana jedzenia ze schroniskowego na domowe może powodować również sensacje żołądkowe u zwierzaka - każde wiec podejrzane zmiany u pupila najlepiej, chociażby telefonicznie konsultować ze swoim lekarzem weterynarii. 

Nie kąpmy tez zwierzak od razu - zmiana środowiska to spadek odporności a więc i łatwo o zapalenie płuc, przeziębienie. Istnieją odpowiednie preparaty abyśmy mogli w początkowym okresie (dwa tygodnie) po prostu odświeżyć sierść zwierzaka bez kąpania go. Można również przetrzeć jego sierść gąbką lub szmatką zwilżoną wodą z niewielką ilością octu, czy też wodą z szamponem i wyszczotkować - szczotkowanie sierści również ją odświeża.

Jeśli wybrańcem jest pies KONIECZNIE do obroży mocujemy tzw. ADRESÓWKĘ. Adresówka powinna towarzyszyć psu do końca jego życia. Wiele zwierząt zagubionych mogłoby odnaleźć swojego opiekuna w ogóle lub też bardzo szybko gdyby je posiadały.

Nie łudźmy się, ze jeśli bierzemy zwierzaka niecałkowicie wyleczonego ze schroniska i mamy możliwość nieodpłatnego korzystania z usług weterynaryjnych w schronisku to leczenie będzie skuteczne. Schroniskom brakuje wszystkiego a więc i skutecznych leków również. 

Pamiętajmy też o tym, mając już w domu inne zwierzęta, aby przed przybyciem nowego schroniskowego pupila nasi rezydenci posiadali aktualne szczepienia p/chorobom wirusowym.

Jeśli macie jakieś problemy, czy pytania odnośnie opieki nad nowym przyjacielem ze schroniska pytajcie nas, służymy radą. Po to jesteśmy, aby pomagać zwierzętom i Wam, aby wasze wspólne życie było szczęśliwe.

Dziękujemy za Wasze dobre serce, podjęcie decyzji o adopcji zwierzaka ze schroniska. On wie o tym, że uratowaliście mu życie - odpłaci dozgonną wiernością, wielką miłością, przywiązaniem. A jego oczy i merdający ogon, mruczenie na naszych kolanach, będą wyrażały to dzień w dzień, do końca jego życia.